  • CD16FD272JO3F
CD16FD272JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD16FD272JO3F
HK JDW NO:
192-CD16FD272JO3F
Datasheet:
CD16FD272JO3F
Description:
CD16 Series 2700pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD16FD272JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    CD16
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.252W 11.90mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    5.944mm
  • Lead Pitch
    5.9436mm
  • Lead Spacing
    0.234 5.94mm
  • Size Code
    4725
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height
    13.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    6.4mm