  • CD16FD181JO3F
CD16FD181JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD16FD181JO3F
HK JDW NO:
192-CD16FD181JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD16FD181JO3F
Description:
CD16 Series 180pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD16FD181JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    CD16
  • Size / Dimension
    0.429Lx0.150W 10.90mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.944mm
  • Lead Pitch
    5.9436mm
  • Lead Spacing
    0.234 5.94mm
  • Size Code
    4315
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.461 11.70mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    3.8mm