  • CD15FA152JO3F
CD15FA152JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD15FA152JO3F
HK JDW NO:
192-CD15FA152JO3F
Datasheet:
CD15FA152JO3F
Description:
CD15 Series 1500pF Mica Capacitor ±5% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 83
Step5Bar-code shipping tag
CD15FA152JO3F
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.252W 12.70mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6.4mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5.9mm
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5025
  • Height
    10.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.429 10.90mm
  • Length
    12.7mm