  • CD1408-FF1200
CD1408-FF1200
advertisement
Manufacturer No:
CD1408-FF1200
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD1408-FF1200
Package:
Chip, Concave Terminals
Datasheet:
CD1408-FF1200
Purchasing and Inquiry
CD1408-FF1200 Overview
The reverse voltage should be 200V.As a result, this device has a rectified current of 1A volts on average.The allowable value of forward current reaches 1A.30A is the maximum value of surge current.The maximum output current is 1A.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
CD1408-FF1200 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
CD1408-FF1200 Applications
There are a lot of Bourns Inc. CD1408-FF1200 applications of single-phase diode rectifier.
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Ultra High-Speed Switching
  • Switching Diode
  • Reverse Polarity Protection
  • DC motor control and drives
  • Freewheeling
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
CD1408-FF1200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Chip, Concave Terminals
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CD1408
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Output Current-Max
    1A
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    200V