  • CD10ED620FO3
CD10ED620FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD10ED620FO3
HK JDW NO:
192-CD10ED620FO3
Datasheet:
CD10ED620FO3
Description:
CD10 Series 62pF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~125°C Through Hole 100 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD10ED620FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    62pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm