  • CD10ED270GO3
CD10ED270GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD10ED270GO3
HK JDW NO:
192-CD10ED270GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD10ED270GO3
Description:
CD10 Series 27pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 100 ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CD10ED270GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CD10
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Size Code
    3719
  • Height
    8.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.331 8.40mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm