  • CCT406393-600-36-00
CCT406393-600-36-00
advertisement
Manufacturer No:
CCT406393-600-36-00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CCT406393-600-36-00
Package:
Description:
CURR SENSE XFMR 600A CHAS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CCT406393-600-36-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.179lb 535.00g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    CCT
  • Size / Dimension
    1.575Lx2.480W 40.00mmx63.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Non-Invasive (Solid Core)
  • Current Rating (Amps)
    600A
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Frequency Range
    50Hz~60Hz
  • Current Ratio
    3000:1
  • Height Seated (Max)
    3.661 93.00mm