  • CCR75CG121JM
CCR75CG121JM
advertisement
Manufacturer No:
CCR75CG121JM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR75CG121JM
Package:
Axial
Datasheet:
CCR75CG121JM
Description:
CC 120pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
CCR75CG121JM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    CC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Packing Method
    BULK; TR
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    4.07mm