  • CCR08CG153GS
CCR08CG153GS
advertisement
Manufacturer No:
CCR08CG153GS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CCR08CG153GS
Package:
Molded
Datasheet:
CCR08CG153GS
Description:
15nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CCR08CG153GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Depth
    6.1mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    12.19mm
  • Length
    12.19mm
  • Width
    12.2mm
  • Thickness
    6.1mm