  • CCR06CG222JM
CCR06CG222JM
advertisement
Manufacturer No:
CCR06CG222JM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR06CG222JM
Package:
Radial
Datasheet:
CCR06CG222JM
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR06CG222JM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK; TR, 12 INCH
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/36
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C