  • CCR05CG511JR
CCR05CG511JR
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CG511JR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR05CG511JR
Description:
510pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CG511JR
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/35
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    WIRE
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Packing Method
    BULK; TR, 12 INCH
  • Depth
    2.29mm