  • CC75CG360F
CC75CG360F
advertisement
Manufacturer No:
CC75CG360F
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CC75CG360F
Package:
Datasheet:
Description:
36pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC75CG360F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    36pF
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    4.06mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    1%