  • CC1210KKX7RCBB472
CC1210KKX7RCBB472
advertisement
Manufacturer No:
CC1210KKX7RCBB472
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC1210KKX7RCBB472
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CC1210KKX7RCBB472
Purchasing and Inquiry
CC1210KKX7RCBB472 Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
CC1210KKX7RCBB472 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
CC1210KKX7RCBB472 Applications
There are a lot of Yageo CC1210KKX7RCBB472 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC1210KKX7RCBB472
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm