  • CC1206MKX7R6BB475
CC1206MKX7R6BB475
advertisement
Manufacturer No:
CC1206MKX7R6BB475
HK JDW NO:
898-CC1206MKX7R6BB475
Datasheet:
CC1206MKX7R6BB475
Purchasing and Inquiry
CC1206MKX7R6BB475 Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
CC1206MKX7R6BB475 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
CC1206MKX7R6BB475 Applications
There are a lot of Yageo CC1206MKX7R6BB475 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC1206MKX7R6BB475
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.45mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm