  • CC0805MKX5R8BB226
CC0805MKX5R8BB226
advertisement
Manufacturer No:
CC0805MKX5R8BB226
HK JDW NO:
898-CC0805MKX5R8BB226
Datasheet:
CC0805MKX5R8BB226
Purchasing and Inquiry
CC0805MKX5R8BB226 Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.A voltage of 25V can be used for operation.
CC0805MKX5R8BB226 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0805MKX5R8BB226 Applications
There are a lot of Yageo CC0805MKX5R8BB226 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC0805MKX5R8BB226
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C