  • CC0805KRX7R9BB153
CC0805KRX7R9BB153
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7R9BB153
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7R9BB153
Datasheet:
CC0805KRX7R9BB153
Purchasing and Inquiry
CC0805KRX7R9BB153 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.A capacitor's resistance is 100GOhm because it is measured between two electrical conductors separated by an insulating material, and as such its insulation resistance is 100GOhm.
CC0805KRX7R9BB153 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0805KRX7R9BB153 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KRX7R9BB153 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7R9BB153
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm