  • CC0805KRX7R7BB223
CC0805KRX7R7BB223
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7R7BB223
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7R7BB223
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CC0805KRX7R7BB223
Purchasing and Inquiry
CC0805KRX7R7BB223 Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC0805KRX7R7BB223 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0805KRX7R7BB223 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KRX7R7BB223 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7R7BB223
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • Thickness
    711.2μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%