  • CC0805KPX7R8BB224
CC0805KPX7R8BB224
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KPX7R8BB224
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0805KPX7R8BB224
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CC0805KPX7R8BB224
Purchasing and Inquiry
CC0805KPX7R8BB224 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
CC0805KPX7R8BB224 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0805KPX7R8BB224 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KPX7R8BB224 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KPX7R8BB224
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm