  • CC06CG392G
CC06CG392G
advertisement
Manufacturer No:
CC06CG392G
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CC06CG392G
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CC06 3.9nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CC06CG392G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC06
  • Tolerance
    2%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.9nF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2929
  • Height
    7.37mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    7.366mm