  • CC0603MPX7R7BB104
CC0603MPX7R7BB104
advertisement
Manufacturer No:
CC0603MPX7R7BB104
HK JDW NO:
898-CC0603MPX7R7BB104
Package:
0603
Datasheet:
CC0603MPX7R7BB104
Purchasing and Inquiry
CC0603MPX7R7BB104 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Positive tolerance is present at 20% for this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
CC0603MPX7R7BB104 Features
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0603MPX7R7BB104 Applications
There are a lot of Yageo CC0603MPX7R7BB104 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0603MPX7R7BB104
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
    Ceramic
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    20%
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm