  • CC0603KRX7R9BB331
CC0603KRX7R9BB331
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R9BB331
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R9BB331
Datasheet:
CC0603KRX7R9BB331
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R9BB331 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.Whenever two electrical conductors or two systems of conductors are separated by an insulating material, the resistance of the capacitor will be 100GOhm.
CC0603KRX7R9BB331 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603KRX7R9BB331 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R9BB331 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R9BB331
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm