  • CC05CJ6R2C
CC05CJ6R2C
advertisement
Manufacturer No:
CC05CJ6R2C
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CC05CJ6R2C
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
CC05 6.2pF Ceramic Capacitor 120ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
CC05CJ6R2C
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC05
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    120ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.2pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reference Standard
    MIL-C-20
  • Temperature Characteristics Code
    CJ
  • Size Code
    1919
  • Positive Tolerance
    0.25%
  • Negative Tolerance
    0.25%
  • Height
    2.29mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm