  • CC05CG561J
CC05CG561J
advertisement
Manufacturer No:
CC05CG561J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CC05CG561J
Description:
560pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC05CG561J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1909
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm