  • CC05CG330J
CC05CG330J
advertisement
Manufacturer No:
CC05CG330J
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CC05CG330J
Description:
CC05 33pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CC05CG330J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CC05
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33pF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1919
  • Height
    4.83mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    4.826mm