  • CC05CG220J
CC05CG220J
advertisement
Manufacturer No:
CC05CG220J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CC05CG220J
Description:
22pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CC05CG220J
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    4.83mm
  • Width
    2.29mm