  • CC05CG102G
CC05CG102G
advertisement
Manufacturer No:
CC05CG102G
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CC05CG102G
Description:
CC05 1nF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CC05CG102G
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CC05
  • Tolerance
    2%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-C-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Size Code
    1919
  • Length
    4.83mm