  • CC0402MRX5R6BB106
CC0402MRX5R6BB106
advertisement
Manufacturer No:
CC0402MRX5R6BB106
HK JDW NO:
898-CC0402MRX5R6BB106
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CC0402MRX5R6BB106
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CC0402MRX5R6BB106
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
    Halogen Free
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C