  • CC0402KRX7R8BB822
CC0402KRX7R8BB822
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R8BB822
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R8BB822
Datasheet:
CC0402KRX7R8BB822
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R8BB822 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.The insulation resistance of this capacitor is 10GOhm (10GOhm), which refers to the resistance of an alternating current between two electrical conductors or systems of conductors separated by an insulating material.
CC0402KRX7R8BB822 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0402KRX7R8BB822 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R8BB822 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R8BB822
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm