  • CC0402JRNPO9BN180
CC0402JRNPO9BN180
advertisement
Manufacturer No:
CC0402JRNPO9BN180
HK JDW NO:
898-CC0402JRNPO9BN180
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CC0402JRNPO9BN180
Purchasing and Inquiry
CC0402JRNPO9BN180 Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CC0402JRNPO9BN180 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0402JRNPO9BN180 Applications
There are a lot of Yageo CC0402JRNPO9BN180 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0402JRNPO9BN180
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm