  • CBT3245APW-Q100J
CBT3245APW-Q100J
advertisement
Manufacturer No:
CBT3245APW-Q100J
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-CBT3245APW-Q100J
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
CBT3245APW-Q100J
Description:
20 Terminations4V~5.5V 20 Pin 74CBT3245 Signal switch74CBT Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
CBT3245APW-Q100J Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As a result, it is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Mounting is performed using Surface Mount.The multiplexers uses an analog IC Bus Switch as the analog part of the circuit.The operating temperature of -40°C~85°C will not be susceptible to external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 4V~5.5V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sSeveral applications are possible for 74CBT series multiplexers.The basic configuration includes 20 terminations.To find signal switch's related components, a base part number of 74CBT3245 may also be used.The multiplexer's system is supplied with a voltage of 5V.A component pin count of 20 is found on this turn signal switch.Using the point GULL WING as an end point of conductors, it is used to determine the terminus of a conductor.There is a type of supply of Single.Currently, it is configured with 20 pins.This unit is mounted in the way of Surface Mount.I would like to refer to the logic switch as a member of the CBT/FST/QS/5C/B family.There are 8 bits signal multiplexer provides.To prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) remain at 4V.It consumes 3μA current of multiplexer ic without external influences.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The signal switching operates with a resistance of 2.This signal switching operates at a resistance of 10Ohm.
CBT3245APW-Q100J Features
Supplied in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
CBT3245APW-Q100J Applications
  • Time division multiplexing system
  • Speed control of medern motors
  • Code converters
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Image transmission
  • Data distribution
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Metal detectors
  • Home automation system
  • Communication system
Step5Bar-code shipping tag
CBT3245APW-Q100J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74CBT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Bus Switch
  • Resistance
    10Ohm
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74CBT3245
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    8 x 1:1
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Quiescent Current
    3μA
  • Family
    CBT/FST/QS/5C/B
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Supply Type
    Single
  • Output Polarity
    TRUE
  • High Level Output Current
    -128mA
  • Low Level Output Current
    128mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm