  • CBT3245AD-Q100J
CBT3245AD-Q100J
advertisement
Manufacturer No:
CBT3245AD-Q100J
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-CBT3245AD-Q100J
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CBT3245AD-Q100J
Description:
20 Terminations4V~5.5V 20 Pin 74CBT3245 Signal switch74CBT Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
CBT3245AD-Q100J Overview
This is a relatively small item of digital switch that is included in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) in order to save space on the board.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .In the multiplexers, the analog IC Bus Switch is used.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -40°C~85°C.Designers have greater flexibility using digital controlled switch when it works with 4V~5.5V voltage.As a member of 74CBT series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.Among its basic features are 20 terminations.The part number for 74CBT3245 can be used to find its logic switch related parts as well.The multiplexer's system is powered by 5V volts.This turn signal switch has 20 component pins.As a result, conductors end at GULL WING.In this case, Single is employed as the supply type.This multiplexer ic has 20 pins configured.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.In the CBT/FST/QS/5C/B family, the logic switch is included.Signal multiplexer consists of 8 bits.Avoid unnecessary failures by keeping the supply voltage (Vsup) at 4V.In the absence of external influences, it consumes 3μA current of multiplexer ic.With a supply voltage of 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.As far as the resistance is concerned, it operates with 2.It operates with a resistance of 10Ohm.
CBT3245AD-Q100J Features
Supplied in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
CBT3245AD-Q100J Applications
  • Injectors
  • Microprocessor memory systems
  • A/D converters
  • Night vision cameras
  • Automatic Monitoring systems
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Electronically controlled engine system
  • Data collection system
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
Step5Bar-code shipping tag
CBT3245AD-Q100J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74CBT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Bus Switch
  • Resistance
    10Ohm
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74CBT3245
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    8 x 1:1
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Quiescent Current
    3μA
  • Family
    CBT/FST/QS/5C/B
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Supply Type
    Single
  • Output Polarity
    TRUE
  • High Level Output Current
    -128mA
  • Low Level Output Current
    128mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm