  • CBS502403-T
CBS502403-T
advertisement
Manufacturer No:
CBS502403-T
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-CBS502403-T
Package:
Half Brick
Datasheet:
CBS502403-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBS502403-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Half Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    85.048569g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    CBS (50W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    39W
  • Additional Feature
    LG-MAX, WD-MAX
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    11.7A
  • Output Power
    50W
  • Current - Output 1
    35A
  • Total Power Output-Max
    38.6W
  • Height
    12.7mm
  • Width
    57.9mm