  • CBR10F-J010
CBR10F-J010
advertisement
Manufacturer No:
CBR10F-J010
HK JDW NO:
154-CBR10F-J010
Package:
4-Square, CM
Datasheet:
CBR10F-J010
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBR10F-J010
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, CM
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PUFM-W4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 5A
  • Output Current-Max
    10A
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    100V