  • CBR02C200F9GAC
CBR02C200F9GAC
advertisement
Manufacturer No:
CBR02C200F9GAC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CBR02C200F9GAC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
CBR-SMD RF C0G 20pF 6.3V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CBR02C200F9GAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CBR-SMD RF C0G
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    20pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Height
    0.3mm
  • Length
    0.5mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm