  • CB1AF-T-R-12V
CB1AF-T-R-12V
advertisement
Manufacturer No:
CB1AF-T-R-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-CB1AF-T-R-12V
Package:
Datasheet:
CB1AF-T-R-12V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CB1AF-T-R-12V
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    CB
  • Feature
    Resistor, Sealed - Flux Protection
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Max Current Rating
    40A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    14V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    89.5Ohms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    14VDC - Nom
  • Coil Current
    134mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    7VDC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Power Consumption
    1.4W
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V