  • CA41005R100JR05
CA41005R100JR05
advertisement
Manufacturer No:
CA41005R100JR05
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CA41005R100JR05
Package:
Axial
Datasheet:
CA41005R100JR05
Description:
FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CA41005R100JR05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CA
  • Size / Dimension
    0.140Diax1.040L 3.56mmx26.42mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    4W
  • Lead Diameter
    0.813 mm