  • CA3102R24-28SW
CA3102R24-28SW
advertisement
Manufacturer No:
CA3102R24-28SW
HK JDW NO:
410-CA3102R24-28SW
Package:
Datasheet:
CA3102R24-28SW
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Threaded
Step5Bar-code shipping tag
CA3102R24-28SW
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MIL-DTL-5015, CA
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-5015, HIGH RELIABILITY
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    24
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Depth
    44.45mm
  • Current Rating
    22A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    24-28
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Environmental Characteristics
    ENVIRONMENT RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
  • Max Current Rating
    22A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Length
    41.32mm