  • CA3102E22-21PWBF80-05
CA3102E22-21PWBF80-05
advertisement
Manufacturer No:
CA3102E22-21PWBF80-05
HK JDW NO:
410-CA3102E22-21PWBF80-05
Package:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 3 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CA3102E22-21PWBF80-05
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MIL-DTL-5015, CA-B
  • Published
    2013
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Fastening Type
    Reverse Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    22A 245A
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    245A