  • CA3101E28-22PB15
CA3101E28-22PB15
advertisement
Manufacturer No:
CA3101E28-22PB15
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CA3101E28-22PB15
Package:
Datasheet:
CA3101E28-22PB15
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CA3101E28-22PB15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-5015, CA-B
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Fastening Type
    Reverse Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • Current Rating (Amps)
    22A 135A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    135A