  • CA22J73207DQ
CA22J73207DQ
advertisement
Manufacturer No:
CA22J73207DQ
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-CA22J73207DQ
Package:
Datasheet:
Description:
CA22J73207DQ datasheet pdf and Rocker Switches product details from C&K stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
CA22J73207DQ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Nylon
  • Actuator Material
    Polycarbonate
  • Operating Temperature
    -30°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CA
  • Published
    2012
  • Feature
    Positive Detent
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    25.5mm
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Housing Color
    Black
  • Circuit
    DPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.20mm x 22.00mm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPST
  • Actuator Marking
    ON OFF, Vertical
  • Length
    33.53mm