  • C961U392MZWDBA7317
C961U392MZWDBA7317
advertisement
Manufacturer No:
C961U392MZWDBA7317
HK JDW NO:
417-C961U392MZWDBA7317
Description:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 649
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C961U392MZWDBA7317
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    C900AC SFTY X1-440 Y2-300
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    5120
  • Voltage
    300V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    13mm