  • C961U392MUWDBAWL35
C961U392MUWDBAWL35
advertisement
Manufacturer No:
C961U392MUWDBAWL35
HK JDW NO:
417-C961U392MUWDBAWL35
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 3900pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C961U392MUWDBAWL35
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    C900AH SFTY X1-400 Y1-250
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 400; 250, SAFTEY CLASS: X1/Y1
  • Capacitance
    3900pF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    5120
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    13mm
  • Length
    13mm
  • Width
    5mm