  • C947U332MYWDBA7317
C947U332MYWDBA7317
advertisement
Manufacturer No:
C947U332MYWDBA7317
HK JDW NO:
417-C947U332MYWDBA7317
Package:
Radial, Disc
Purchasing and Inquiry
C947U332MYWDBA7317 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.433Dia 11.00mm.A ceramic capacitor with a RATED AC VOLTAGE (V): 400 is also available.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.This device can operate on voltage - Rated DC of 400V.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C947U332MYWDBA7317 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 400V
C947U332MYWDBA7317 Applications
There are a lot of KEMET C947U332MYWDBA7317 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C947U332MYWDBA7317
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    C900AC SFTY X1-400 Y2-250
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    250V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    11mm