  • C937U101JZSDDA7317
C937U101JZSDDA7317
advertisement
Manufacturer No:
C937U101JZSDDA7317
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C937U101JZSDDA7317
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
100pF Film Capacitor 5% Ceramic Radial 300V-AC
Step5Bar-code shipping tag
C937U101JZSDDA7317
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -1000 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    5128
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    13mm
  • Length
    13mm
  • Width
    7mm