  • C878ZG35400AA2J
C878ZG35400AA2J
advertisement
Manufacturer No:
C878ZG35400AA2J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C878ZG35400AA2J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C878ZG35400AA2J
Description:
C87 40μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
C878ZG35400AA2J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C87
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated AC
    470V