  • C622C103KGR5TA
C622C103KGR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C622C103KGR5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C622C103KGR5TA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GoldMax 600 Comm X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C622C103KGR5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    GoldMax 600 Comm X7R HV
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Terminal Pitch
    5.59mm
  • Lead Pitch
    5.588mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.220 5.59mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    3225
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    7.112mm
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.11mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.35mm