  • C5SMF-GJS-CW34Q7T1
C5SMF-GJS-CW34Q7T1
advertisement
Manufacturer No:
C5SMF-GJS-CW34Q7T1
HK JDW NO:
163-C5SMF-GJS-CW34Q7T1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Standard LEDs - Through Hole Green Oval LED
Step5Bar-code shipping tag
C5SMF-GJS-CW34Q7T1
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.7mm
  • Base Part Number
    C5SMF
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    140mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    40 °
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Size
    5.10mmx3.70mm
  • Luminous Intensity
    4.4 cd
  • Millicandela Rating
    4725mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    527nm
  • Height
    10.95mm
  • Length
    5.1mm