  • C5750C0G2J683K230KC
C5750C0G2J683K230KC
advertisement
Manufacturer No:
C5750C0G2J683K230KC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C5750C0G2J683K230KC
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
C5750C0G2J683K230KC Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
C5750C0G2J683K230KC Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
C5750C0G2J683K230KC Applications
There are a lot of TDK Corporation C5750C0G2J683K230KC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C5750C0G2J683K230KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.3mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm
  • Thickness
    2.4892mm