  • C4SMK-GJS-CV34Q8T1
C4SMK-GJS-CV34Q8T1
advertisement
Manufacturer No:
C4SMK-GJS-CV34Q8T1
Manufacturer:
Cree Inc.
HK JDW NO:
163-C4SMK-GJS-CV34Q8T1
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4SMK-GJS-CV34Q8T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Screen Master®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    C4SMK
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    115 °
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Oval with Domed Top
  • Lens Size
    3.90mmx3.00mm
  • Luminous Intensity
    3.372 cd
  • Millicandela Rating
    3372mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Forward Current-Max
    0.035A
  • Forward Voltage-Max
    4V
  • Wavelength - Dominant
    527nm
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height
    10.5mm