  • C4SMK-GJF-CV34Q7C1
C4SMK-GJF-CV34Q7C1
advertisement
Manufacturer No:
C4SMK-GJF-CV34Q7C1
Manufacturer:
Cree Inc.
HK JDW NO:
163-C4SMK-GJF-CV34Q7C1
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4SMK-GJF-CV34Q7C1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Screen Master®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Depth
    3mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    140mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    65 °
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Oval with Domed Top
  • Lens Size
    3.90mmx3.00mm
  • Luminous Intensity
    3.372 cd
  • Millicandela Rating
    3372mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    527nm
  • Height
    10.5mm
  • Length
    3.9mm